kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

DGS Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya 2019 Taban Puanları

DGS kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya 2019 taban puanları listesini yazımızın alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS KİMYA MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMALI KİMYA TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya kontenjanları 2018 yılında 3 olarak belirlenmişti, 2019 DGS kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 230,2242 ile Atılım Üniversitesi’ne (İngilizce) (%75 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümü taban puanı ise 239,27127’dir ve bu puan ile yerleştirme de Atılım Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu)yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya kimya mühendisliği ve uygulamalı kimya bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6145 1 f98109924e7544c89d2bc1faa40e0acd

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.