kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Hangi KPSS A Grubu Puan Türleri Önemli? Hangileri Ne İşe Yarar?

KPSS A Grubu puan türlerinden hangileri ne işe yarıyor? KPSS A Grubu hangi puan türleri önemli? KPSS A Grubu hangi puanlarla nerelere girilir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu kurumlarında yer alan ve A Grubu statüde değerlendirilen kadrolara atanmak isteyen adayların katılmaları gereken merkezi sınav olan KPSS A Grubu oturumlarında hesaplanan puan türleri nelerdir? KPSS A Grubu puan türlerinden hangileri önemli? KPSS A Grubu puan türleri ne işe yarar? KPSS A Grubu puan türlerinden hangileri ne işe yarar? KPSS A Grubu puan türlerinden hangileri hangi kurumlarda kullanılır? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS A Grubu Nedir? Kimlerin KPSS A Grubuna Girmesi Gerekiyor?

Kamu kurum ve kuruluşlarının genel itibariyle daha nitelikli iş ve işlemlerini gerçekleştirmek üzere istihdam ettiği ve adına kariyer meslekler denilen kadrolara alım yapması amacıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi sınava KPSS A Grubu denilmektedir. KPSS A Grubu oturumu kendi başına üç oturum ve toplam dokuz testten meydana gelmektedir. Bu testlerde adaylara yöneltilen sorular genel olarak kurumların A Grubu kadrolarına alım yaptığı bölümlerden mezun olan adayların lisans müfredatlarında bulunan konulardan oluşmaktadır.

KPSS A Grubuna katılacak olan adayların KPSS puan türlerinin hesaplanmasında Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri de etkili olmaktadır ki bu testler KPSS Lisans oturumlarında yer almaktadır. Dolayısıyla KPSS A grubu adaylarının, bu oturumlara katılacakları yılda aynı zamanda KPSS Lisans oturumuna da katılmaları gerekmektedir. Aksi halde kariyer mesleklere giriş için kullanacakları puan türlerinin hesap edilebilmesi mümkün olmayacaktır.

KPSS A Grubu sınavı oturumlarına katılabilecek olan adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarında A grubu kariyer meslek olarak ifade edilen kadrolara alım gerçekleştirilen bölümlerden mezun olan adaylardır. Genel itibariyle kamu kurum ve kuruluşları A Grubu kadrolara İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler ve dengi fakültelerinden, Hukuk fakültelerinden, İstatistik, Matematik, Aktüerya gibi alanlardan mezun olan adaylar arasından alım gerçekleştirmektedirler. Bununla birlikte kurumlar Mühendislik alanı gibi alanlardan da alım yapmaktadırlar ancak bu alanlardan mezun olan adayların KPSS Lisans puanları baz alınmaktadır.

KPSS A Grubu Puan Türleri Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS oturumlarına katılan adayların, katıldıkları oturumlarda yer alan testlerden yapmış oldukları doğru ve yanlış yanıtlardan geriye kalan netleri dikkate alınarak farklı ağırlıklarla hesaplamalar yapılmaktadır ve bu hesaplamalar farklı puan türü numarası ile anılmaktadır. Bu yönüyle KPSS A Grubu en fazla puan türünü içinde barındıran Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumudur. KPSS A Grubu KPSS P1’den başlayıp, KPSS P48 numarasına kadar olan kısımdaki puan türlerini istisnalar dışında içermektedir. Bu istisnalar ise aynı zamanda Lisans puan türleri olan KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 ile öğretmenlik puan türü olan KPSS P10 puan türüdür. Bunlar dışında kalan tüm puan türleri KPSS A grubu puan türü sayılmaktadır.

KPSS A Grubu puan türleri hesaplanma biçimleri bakımından genel itibariyle test ağırlıklı puan türleri ve dengeli puan türleri olarak iki şekilde değerlendirilebilir. Bu sınıflandırmanın arasında kalan puan türleri ise test ağırlıklı dağılımdan, dengeli dağılıma geçişte basamaklar oluşturan puan türleri konumundadır. Ağırlıklı olan puan türlerinde yer alan ana testin ağırlığı %60’ı bulurken, dengeli puan türlerinde çok daha eşit bir yüzdesel dağılım söz konusu olmaktadır.

KPSS A Grubu puan türlerinin ve diğer tüm KPSS puan türlerinin dağılımlarını bir arada incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanarak ilgili çalışmamıza ulaşabilirsiniz;

osym kpss 1

KPSS A Grubu Puan Türlerinden Hangisi Ne İşe Yarar? Hangi KPSS A Grubu Puan Türleri Önemli? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS A Grubuna katılan adaylar bir çok farklı puan türünden çeşitli seviyelerde puanlar elde etmektedirler. Adayların elde etmiş oldukları puan türlerinin bazıları, daha fazla kurum tarafından kullanılması ya da verilen ilanların daha fazla adaya hitap etmesi nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Bu puan türlerini ve hitap ettikleri alımlardan bazılarını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

A Grubu Puan Türü Hitap Ettiği Kurum ve Meslekler
KPSS P3 KPSS Lisans ile elde edilse de Aile, Çalışma Uzman Yrd., GSB Uzman. Yrd. gibi  bazı A Grubu alımlarında ve BOTAŞ ile Kalkınma Ajansı, istenebilmektedir.
KPSS P48 Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın genele hitaben açmış olduğu Gelir Uzman Yrd., Devlet Gelir Uzman Yrd., Vergi Müfettiş Yrd. gibi ilanlarına ve diğer kamu kurumlarının benzer ilanlarına başvuruda en yaygın biçimde istenen puan türüdür.
KPSS P41 – P42 Temelini Çalışma Ekonomisi testinin oluşturduğu bu puan türlerini Sosyal Güvenlik Kurumu, Göç İdaresi gibi kurumlar başta olmak üzere kariyer meslek alımı yapan kurumlar yaygın olarak talep etmektedirler.
KPSS P14 – P19 – P24 – P29 – P34 – P39 Bu puan türleri belirli alanlardan mezun olan adaylara yönelik olarak açılan ilanlarda o alanlardan mezun olan adaylara hitaben kurumlar tarafından talep edilmektedir Puan türlerinin %60 ağırlığa sahip olan alanından mezuniyet genel olarak esas alınmaktadır.
KPSS P4 Üniversitelerin Hukuk fakültelerinden mezun olan adayların A Grubu mesleklerine girişinde doğrudan Hukuk fakültesi mezunu adaylara kontenjan açılması durumunda kullanılan puan türüdür.
KPSS P12 İstatistik alanından mezun olan adayların kariyer mesleklere girişinde kullanılan puan türüdür.
KPSS P13 İstatistik alanının yanında Ekonometri bölümü mezunlarının da kamu kurumlarında yer alan kariyer mesleklere girişinde kurumlarca talep edilen KPSS A grubu puan türüdür.
KPSS P23 – KPSS P47 KPSS P48 puan türünden sonra dengeli olmaya en yakın olan puan türleridir. Bu puan türleri de KPSS P48 isteyen kurumlar tarafından istenebildikleri gibi, KPSS P48 puan türüne alternatif olarak dengeli puan seçimi yapan kurumlarca da tercih edilebilmektedir.

KPSS A Grubu Puan Türlerinde YDS Etkili Mi? KPSS A Grubu Alımlarında YDS Önemli Mi?

Kamu personeli seçme sınavının A grubu oturumlarına katılan adayların yeni puan sisteminin hayata geçirilmesinden sonra YDS’ye katılmaları zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Ancak adayların ihtiyari olarak da olsa YDS’ye girmeleri şanslarını ciddi şekilde artırmaktadır. Bunun sebebi bir çok kurumu prestijli mesleklerine başvuru şartı olarak ÖSYM’nin yaptığı YDS’den belirli düzeylerde puan alınması şartını alımlara koyması ya da YDS puanı istemese dahi kendi gerçekleştirdikleri sınavlarda adaylara yabancı dil soruları yöneltmesidir. Adayların YDS ile ne safhada karşı karşıya olduğunu gösteren çalışmalarımıza aşağıda yer alan yönlendirmeler yardımıyla erişebilirsiniz;

KPSS A Grubu Puanları Kaç Yıl Geçerli Oluyor?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Lisans oturumuna ilave olarak A grubu oturumlarına da katılan adayların hesaplanan puan türlerinin geçerliliği genel KPSS puan geçerlilik süresine tabidir. Bu süreye ve diğer KPSS oturumlarından istisnai sürelere tabi olanlarına dair ayrıntılara aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabileceğiniz çalışmamızda göz atabilirsiniz;

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Tercihiniyap Forum‘u ziyaret edebilirsiniz.

KPSS A Grubu sınavına hazırlık yürüten diğer adaylar ile sınava dair konuşmak ve sorularınızı adaylara yöneltmek için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.