kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

İç Denetçi Nedir? Nasıl Olunur? Olma Şartları Nelerdir?

İç denetçi nedir? İç denetçi nasıl olunur? İç denetçi olma şartları nelerdir? İç denetçi ne demek? İç denetçi ne iş yapar? İç denetçi görevleri nelerdir? İç denetçi olmak istiyorum ne yapmam gerek? İç denetçi maaşları ne kadar? İç denetçi mesleği hakkında tüm sorulara cevap verdik…

A+
A-

Denetim kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde vazgeçilmez bir mekanizmadır. Her türlü işleyiş denetim altında tutulur. Böylece sorunlara veya karşılanması mümkün sorunlara en kısa sürede tepki verilebilir. İşte tam da bu noktada “iç denetçi” mesleği karşımıza çıkıyor. Peki iç denetçi nedir? İç denetçi ne iş yapar? İç denetçi nasıl olunur? İç denetçi olma şartları nelerdir? İç denetçi ne demek İç denetçi görevleri nelerdir? İç denetçi maaşları ne kadar? İşte iç denetçi mesleğiyle ilgili tüm merak edilenler…

İç Denetçi Nedir? Ne Demek? Kimdir?

İç denetçi bir firmayı denetleyen, tespit ettiği eksik ve sorunları rapor haline getiren ve yetkililere bildiren kişidir. İç denetçi kısaca denetim mekanizmasını gerçekleştiren kişi anlamına gelir. İç denetçi olmak için gerekli eğitimleri almak gerekir. Çünkü denetim görevi oldukça zorlu ve önemlidir. İç denetçi büyük bir firmayı da denetleyebilir o firmanın 

küçük bir departmanını da. Tek bir iç denetçi ile çok fazla iş yapılabileceği gibi her departman veya kurum için ayrı bir denetçi de görevlendirilebilir. İç denetçi şirketler ve firmalar için vazgeçilmezdir. Çünkü denetlenmeyen bir firma her türlü sorunla karşı karşıya kalabilir. İç denetçi bu zorlu görevin altından kalkabilmek için kendini geliştirmeli ve tecrübe kazanmalıdır. Denetleme görevinin nasıl işleyeceğini bilmelidir. Ayrıca denetleyeceği firma hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Hem nereye bakacağını bilmelidir hem de karşılaşacağı sorunlarla nasıl baş edeceğini öğrenmelidir.

İç Denetçi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

İç denetçi firma ve şirketlerin daha iyi performans göstermeleri için denetim görevini icra eder. 

İç denetçi firma ve şirketleri veya bu şirketlerin ilgili departmanlarını denetler.

İç denetçi şirket, firma veya departmandaki üretimi, işleyişi, sorunları, aksaklıkları denetler.

İç denetçi insan kaynakları pozisyonunu, uygulanan politikayı denetler.

İç denetçi satın alma departmanını, pazarlama departmanını denetler. Satış ve satış raporlarını inceleyerek raporuna ekler.

İç denetçi muhasebe birimini denetler. Muhasebedeki tüm işleyişi, raporları, girdi ve çıktıları ve çalışanları denetler.

İç denetçi idari işleyişi denetler. İdari işlerin görevlerini yapıp yapmadığını inceler. İşleyiş hızına ve düzenine bakar.

İç Denetçi Olma Şartları Nelerdir?

İç Denetçi olmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Meslek pek bilinmese de sektörün içindekiler veya iç denetçi tanıdığı olanlar mesleğin büyüsüne kapılmıştır. İç denetçi olmak için çok fazla şart aranmaz. İç denetçi olma şartlarından en keskin olanı eğitim şartıdır. İç denetçi olmak isteyen kişilerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) veya Mühendislik Fakültesinden mezun olmaları gerekmektedir. Daha sonra ise gerekli prosedürleri tamamlamanız yeterli olacaktır.

İç Denetçi Nasıl Olunur?

Peki iç denetçi nasıl olunur? İç denetçi olmak için ne yapmak gerekir? İç denetçi olmak isteyen kişilerin ilk olarak eğitim şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. Yani iç denetçi olmak isteyen kişilerin İİBF veya Mühendislik Fakültesi mezunu olması gerekmektedir. Eğer eğitim şartını karşılamıyorsanız iç denetçi olma şansınız bulunmamaktadır.

İç denetçi olmak isteyen kişilerin doğru fakültelerden eğitim aldıktan sonra sertifika ihtiyacını da karşılamaları gerekmektedir. İç denetçi olmak isteyen kişilerin sertifika programlarına yazılarak sertifika almanız gerekmektedir.

İç denetçi olmak için en az 24 ay denetim yapmış birinin yanında eğitim almanız ve mesleğin inceliklerini öğrenmeniz gerekmektedir.

24 ay boyunca bir denetçiyle birlikte çalışamayan kişiler ise farklı bir yol izleyebilecek. CIA adayı bir birey veya CIA sertifikası almış bir denetimci tarafından size referans olunması gerekmektedir.

İç denetçi olmak isteyen kişilerin genel etik kuralları isimli kuralları bilmesi ve kabul etmesi gerekmektedir. Mesleki hayatını da bu kurallara göre sürdürmesi son derece önemlidir.

İç denetçi olmak isteyen kişilerin Uluslarası sertifika programlarına katılması önemlidir. Katılmanız halinde CIA unvanı alır ve mesleğinize diret olarak başlayabilirsiniz. CIA sertifikası almak için belirli bir saat sınırında eğitim almanız ve girdiğiniz sınavları başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. CIA paralı bir sertifika programıdır. NEDİR ?

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. gökhan kesim dedi ki:

    merhaba uygulamalı bilimler yuksek okul mezunuyum muhasebe ve finansal yönetim mezunuyum hangi denetçi olma hakkım var veya hangi sektörlerde çalışabilirim veya yetkili olabilirim ?