Kamu Haber

KYK Kredi Borçları Ertelendi Mi? KYK Borçları Ertelenecek Mi?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu milyonlarca öğrencinin eğitim hayatını sürdürebilmesi için önemli bir rol oynamaktadır. KYK tarafından verilen burs ve yurt imkanı ile öğrenciler ekonomik olarak rahata ermektedir. Kalacak yeri olmayan öğrenciler yurt başvurusu, maddi imkanı olmayan öğrenciler ise burs ve kredi başvurusunda bulunmaktadır. Burs alan öğrencilerin daha sonra geri ödeme yapması gerekmez. Ancak KYK kredisi alan öğrenciler mezun olduktan sonra borçlarını ödemeleri gerekir. İşte tam da bu noktada KYK borçlarının faizlerinin silinmesi ve borçların ertelenmesi gibi konular büyük yankı uyandırmaktadır. Koronavirüs salgınının da etkili olduğu 2020 yılında bu konu tekrar gündeme geldi. Peki KYK kredi borçları ertelenecek mi? Ne zamana ertelenecek?

KYK Borcu Ödenmezse Ne Olur?

KYK Kredi Borcu Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora yapan kişilere kredi imkanı verilmektedir. Bu sayede öğrenciler eğitim hayatlarını sürdürürken maddi anlamda destek alır. Ancak daha sonra KYK kredisi alanlar borçlarını ödemek zorundadır. Örneğin 2013-2017 yılları arasında 4 yıl boyunca lisans eğitimi görürken kredi alan bir kişinin borcu yaklaşık 17 bin TL civarındadır. Her yıl KYK ödemelerinin miktarı değiştiği için kişiden kişiye borçlar değişebilir. Kişi üniversiteden mezun olup işe girdikten 1-2 yıl sonra borç ödemeleri başlar. Ancak herkes borcunu ödeyemez ve faiz nedeniyle borçlar birikir. Bu nedenle KYK kredi borçlarının ertelenmesi, faizlerinin silinmesi gibi konular merak uyandırır.

KYK Borçları Ertelendi Mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi borçlarını henüz ertelenmedi. Üstelik bir süredir gündemde olan faizlerin silinmesine ilişkin de bir uygulama henüz yürürlüğe konmadı. Ancak hem kamuoyundaki talep hem de koronavirüs nedeniyle tekrar KYK kredileriyle ilgili borç ödemesi ertelemesi gündeme geldi. Bu konuda TBMM’deki milletvekillerinin çalışma yaptığı ve hükümetin bu konuda adımlar atabileceği konuşuluyor. Yeni gelen bir yasa çalışmasıyla bu konuyla ilgili somut adımlar atılabilir.

KYK Borçları Ertelenecek Mi?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş KYK kredi borcu olanları ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. 15 maddelik koronavirüs tedbir paketinin Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine geldiğini duyurdu. 15 maddelik COVID-19 paketin olarak bilinen Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair KAnun Teklifinin içeriği kamuoyu ile paylaşıldı. kamu haber

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptığı açıklama ile kanun teklifinin KYK borcu olan kişilerin borçlarının ödemelerinin 3 ay süreyle ertelemesiyle ilgili olduğunu duyurdu. İşte Muş’un açıklamalarının tamamı:

“Düzenlemeyle, Hazine ve belediye taşınmazları ile milli parklar ve Orman Genel Müdürlüğü taşınmazlarına ve izinlerine ait borçlar, KYK kredi borçları ile belediyelerin gelir vergisi tevkifatı ödemeleri, sosyal sigorta prim ödemelerinin 3 ay süreyle ertelenmesi ve belediyelerce toplu taşıma faaliyetlerinin 3 ay süreyle desteklenebilmesine imkan tanınacak.”

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

KYK Yurt Yönetim Memurluğu Nedir? Ne İş Yapar?

KYK kredi borcu erteleme kaç yıl ertelenir?

Erteleme işlemi en fazla üç defa yapılabilir. Ödemenin askerlik dönemine rastlaması halinde borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu