kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Oruca Nasıl Niyet Edilir? Oruca Niyet Etmenin Püf Noktaları

Oruca Nasıl Niyet Edilir? Oruca Niyet Etmenin Püf Noktaları Oruca Niyet Etmek Nedir? Ne Demek? Oruç İçin Ne Zaman Niyet Edilir? Ramazan Ayında oruç için nasıl niyet edilmesi doğru olur?

A+
A-

İslam alemi için son derece kutsal olan, özlemle beklenen, sevinçle karşılanan, 11 ayın sultanı Ramazan ayı geldi çattı. Tüm dünyada milyonlarca kişi Ramazan ayı boyunca namaz kılacak, hayır yapacak, oruç tutacak, dua edecek, Kur’an-ı Kerim okuyacak, yardımlaşacak. Ancak Ramazan ayında en önemli, en çok ilgi gösterilen ibadet oruç ibadeti olacak. 7’den 70’e milyonlarca kişi oruç tutacak. İlk kez oruç tutanlar da olacak yıllardır oruç tutanlarda… Bu nedenle oruçle ilgili hemen hemen her konu büyük ilgi görüyor. Özellikle de oruç tutmanın ilk adımı olan “niyet etmek” ile ilgili pek çok soru soruluyor. Peki oruca nasıl niyet edilir? Niyet etmek nedir? Oruca niyet etmenin zamanı var mı? Niyet etmeden oruç tutulur mu?

Oruca Dayanmanın Yolları Nelerdir?

Oruca Niyet Etmek Nedir? Ne Demek?

Oruç, Tanrı’ya ibadet etmek amacıyla yapılan bir ibadet türüdür. Bu ibadet sırasında belirli bir süreliğine yemek yemek, bir şey içmek, cinsel ilişkiye girmek ve benzeri dünya zevkleri yasaklanır. Kişi kendini tüm bunlardan alıkoyar. Başka bir ifadeyle kişi haz veren her şeyi bir süreliğine bırakır. Oruç tutmadan önce ise bu ibadete başladığına dair niyet edilir. Örneğin Müslümanlar “Niyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya” diyerek sahur vaktinde niyet eder. Bu niyetle birlikte iftar vaktine kadar oruç tutulur.

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Ramazan ayı boyunca tüm dünyada Müslümanlar 30 gün boyunca oruç tutacak. Müslümanlar sabaha karşı sahur vaktinde niyet edip oruçlarını tutmaya başlayacak. Ardından iftar vaktine kadar oruç devam edecek. Bu kapsamda her gece sahur yapacak binlerce kişi “Oruç için nasıl niyet edilir?” sorusunun cevabını araştırıyor. İslamın 5 şartından biri olan oruç ibadeti için niyet etmek oldukça önemlidir. Niyet etmek orucun şartlarından bir tanesidir. Niyet etmeden tutulan orucun makbul olmadığı söylenir. Kalben niyet etmek yeterli olsa da dil ile niyet etmek daha da iyidir. Oruç için sahura kalkmak bile niyet etmek sayılabilir.

Oruç tutmak için edilecek niyetlerde “yarınki orucu tutmaya” şeklinde niyet edilebilir. Ayrıca “Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucuna” da uygun bir ifade olacaktır. Ramazan ayında tutulacak oruçlarda her gün için ayrı niyet edilmelidir. kamu haber

Oruç İçin Ne Zaman Niyet Edilir?

Müslümanlar Ramazan ayında tutulan oruçlar ile belli günlerde tutulmak için adanan oruçlar, nafile oruçlar gibi oruç ibadetlerini yerine getirebilir. Bu oruçların tutulması için niyet etmek gerekmektedir. Oruç tutmak için niyet edilecek vakit ise güneş batması ile ertesi günün gün tepe noktasına gelmeden öncesine kadar olan süredir. İmsak vaktinden sonra yapılacak niyetin geçerli olup olmadığı da merak edilir. Bunun için bu vakitten sonra bir şey yenilip içilmemiş olması gerekir. Ayrıca oruca aykırı bir şey yapılmamış olmalıdır.

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruca niyet etmeden önce ne denir?

Niyet ederken ”Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya” denilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.