kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Milli Emlak Denetmenliği Denetmen Yardımcılığı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı 2023 maaşı ne kadar? Milli Emlak Denetmenliği 2023 maaşı ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetim ile görevli kariyer meslek mensupları olan Milli Emlak Denetmenlerinin ve Milli Emlak Denetmen Yardımcılarının 2023 yılı maaşları ne kadar? Milli Emlak Denetmenliği nedir? Nasıl milli emlak denetmen yardımcısı olunur? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emlak Değerleme Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Milli Emlak Denetmenliği Nedir? Nasıl Olunur?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetim ile görevli kariyer meslek grubu olan Milli Emlak Denetmenliği ve Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrolmadan evvel Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın taşra teşkilatında Defterdarlık Uzman Yardımcılığı adı altında görev yapmaktaydı. Akabinde Milli Emlak Uzman Yardımcılığı unvanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçen meslek mensupları Haziran 2020 döneminde yapılan düzenleme ile birlikte Milli Emlak Denetmenliği unvanına geçiş yaptılar.

Millli Emlak Denetmen Yardımcılığı ve Milli Emlak Denetmenliği mesleği bir kariyer meslektir ve bu mesleğe giriş koşullarının da başında Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın A Grubu oturumlarından alınacak olan puanlar ile mümkün olmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alım ilanında uygun göreceği puan türlerinden yeterli puanı olan adaylar Milli Emlak Denetmenliği mesleğine giriş için düzenlenen sınava girme hakkına sahip olacaklardır. 

Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı Sınavı Nasıl? 

Milli emlak denetmen yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların meslek için belirlenen genel şartlara ve KPSS puan şartına sahip olmaları gerekmektedir. Mesleğin yarışma sınavına katılma hakkına sahip olacak olan adayları iki aşamalı bir alım süreci beklemektedir. Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı yazılı sınavı, İİBF ve SBF mezunu adaylar için ana alan dersleri olan Hukuk dersi, İktisat dersi, Maliye dersi ve Muhasebe dersinden gerçekleştirilecektir. Başka alanlardan da alım yapılması durumunda bu alanlardan Milli emlak denetmen yardımcılığı sınavına girecekler için ayrıca alan konuları belirlenebilecektir.

Adayların Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olabilmeleri için sınavdan en az 70 puan almaları şarttır. Sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenecek Milli emlak denetmen yardımcılığı sözlü mülakatlara katılma hakkı elde eden adaylar için de başarılı olma şartı en az 70 puan almaktır. 

cevre ve yehircilik logo 1

Milli Emlak Denetmen Yardımcıları Ne İş Yaparlar? 

Milli emlak denetmen yardımcılığı mesleğine yazılı ve sözlü mülakat aşamalarını başarı ile geride bırakarak girme hakkı elde etmiş olan adayları meslekte nelerin beklediğini, mesleğe dair detayları bulabileceğiniz milli emlak denetmen yardımcılığı meslek tanıtım yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabilirsiniz;

Milli Emlak Denetmen Yardımcıları Nerelerde Görev Yaparlar?

Milli emlak denetmen yardımcıları ve milli emlak denetmenleri aslolarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın taşra teşkilatına bağlı olarak görev yapacaklardır. Ancak yapılan düzenleme ile milli emlak denetmenlerinin ve denetmen yardımcılarının bölge denetimi yapacakları öngörülmüştür. Bu nedenle bölge müdürlükleri veya grup başkanlıkları biçiminde görevlerini yapmaları beklenmektedir.

Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı 2023 Maaşı Ne Kadar? Özlük Hakları Nasıl?

Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı ve Milli Emlak Denetmenliği mesleği taşra denetim personeli olarak 2200 ek göstergeye tabi olarak görev yapacaktır. Milli Emlak Denetmenliği mesleğine yeni atanan bir meslek mensubunun maaşı 2023 yılında yaklaşık olarak 15050 TL olacaktır. Yeterlik süreçlerini başarılı bir biçimde geride bırakarak Milli Emlak Denetmeni olarak atanan bir meslek mensubunun ise 2023 yılı maaşı yaklaşık olarak 15500 TL olacaktır. 

*Milli emlak denetmen yardımcılığı ve milli emlak denetmenliği 2023 yılı maaş tutarları yaklaşık olarak ifade edilmiştir. Bu rakamlara kişiye özgü olarak değişebilen ek ödemeler ve yapılan kesintiler yansıtılmamıştır. 

Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı mesleğine, maaşına ve özlük haklarına dair fikir ve sorularınız için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TOKİ Emlak Vergisi Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Milli Emlak Devletin mi?

Milli emlak, temelde devlet arazileridir. Bu araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yönetilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.