Kamu Haber

2021 İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Bitiyor? Yasak Ne Zaman Başladı?

Yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılının başından beri iş ve ekonomi dünyası alt üst oldu. Zaten zor bir süreçten geçen Türk ekonomisi pandemi nedeniyle de büyük darbe aldı. İşletmeler kapandı, çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldı. İş hacmi büyük oranda düştü. Bu nedenle binlerce çalışanı işten çıkarma korkusu sardı. Hükümet tam da bu dönemde endişeleri gidermek için işten çıkarma yasağı uygulamasını hayata geçirdi. Bu yasağın yürürlülükte olduğu dönemde patronlar çalışanlarını işten çıkaramayacak. Peki işten çıkarma yasağı nedir? İşten çıkarma yasağı ne zaman başladı? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

İşten Çıkarma Yasağı Nedir? Ne Demek?

Koronavirüs salgını döneminde iş hayatını, işçi haklarını korumak ve salgının etkisini en aza indirmek için işten çıkarma yasağı hayata geçirildi. Halihazırda uygulanmaya devam edilen yasağın ne anlama geldiği, ne zaman başlayıp, ne zaman bittiği ise sık sık sorulara konu oluyor. Özellikle de aşılama süreci başlayıp koronavirüs salgınının biteceği konuşulurken işçiler endişeli. İşten çıkarma yasağı da bu endişeyi gidermek, istihdamı korumak için hayata geçirilen bir yasak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uygulanan ve yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uzatılabilen yasak hala yürürlülükte.

İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Başladı?

Yeni tip Koronavirüs salgınının başladığı günden bugüne işsizlik sorunu büyüyor. Salgın süresince istihdamı korumak için işten çıkarma yasağı uygulamaya konuldu. İşten çıkarma yasağı 16 Nisan 2020 tarihinde hayata geçirildi. Bu sayede iş veya hizmet sözleşmelerinin, alah ve iyi niyet kurallarına aykırı haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde süre bitmesi, işletmenin faaliyetinin sonlandırılması ve işin bitmesi durumları dışında 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi, sonlandırılması yasaklanmıştı. Daha sonra 2 aylık periyotlarla bu yasak uzatılmıştı. Uzatıla uzatıla 2021 yılında da yasak devam ettirildi. kamu haber

İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Bitiyor?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarla birlikte 16 Nisan 2020’de başlatılan işten çıkarma yasağı 2021’e kadar uzatıldı. Hali hazırda yürürlülükte olan bu uygulamanın ne zaman sona ereceği merak ediliyor. İşten çıkarılma endişesi taşıyan işçiler sık sık “işten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?” sorusunu soruyor. Son olarak 17 Mart 2021 tarihinde sona erecek işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatuılmıştı. Böylece son bilgilere göre işten çıkarma yasağı 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sürecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu